Europska komisija objavila je dokument pod nazivom “Imati poduzetnički mindset: Podrška razvoju vještina za ostvarivanje punog potencijala svakog građanina”. Ovaj vodič osmišljen je s ciljem pružanja ključnih preporuka i smjernica za mala i srednja poduzeća (SME) u Europskoj uniji. Kroz ovaj dokument, poduzetnici i poslovni lideri dobivaju pristup inovativnim idejama i alatima koji im pomažu u razvoju poduzetničkih vještina.
Glavni ciljevi dokumenta:
Ø Podrška SME sektorima: Vodič pruža preporuke za unapređenje poduzetničkih vještina koje su presudne za uspjeh malih i srednjih poduzeća u EU.
Ø Digitalna i zelena tranzicija: Naglašava važnost prilagodbe SME-ova novim tehnologijama i održivim poslovnim modelima.
Ø Podrška ženama i mladim poduzetnicima: Dokument se fokusira na stvaranje jednakih prilika za žene i mlade u poduzetništvu, uključujući programe potpore.
Glavne teme samog dokumenta odnose se na:
1. Oslobađanje poduzetničkog potencijala Europe
Dokument naglašava da iako europsko tržište nudi značajne prilike, potencijal poduzetništva još uvijek nije u potpunosti iskorišten. Prema istraživanjima, samo 40% mladih između 18 i 30 godina u Europskoj uniji vjeruje da ima poduzetničke vještine potrebne za pokretanje vlastitog posla. Ovaj podatak ukazuje na ozbiljan nedostatak obrazovanja i podrške usmjerenih na razvijanje poduzetničkog mindseta. Zbog toga dokument daje konkretne smjernice za osnaživanje građana, posebno mladih, kako bi prepoznali i iskoristili poduzetničke prilike. Poseban naglasak stavljen je na osnaživanje žena poduzetnica, budući da one još uvijek čine manji udio u poduzetništvu. Programi usmjereni na podršku ženama, poput financijskih instrumenata i mreža potpore, ključni su za povećanje njihovog sudjelovanja u poslovnom svijetu, posebno u sektorima poput STEM-a i visokih tehnologija.
2. Utjecaj na svijet rada i SME-ove
S obzirom na to da mala i srednja poduzeća čine 99% svih poslovnih subjekata u EU, poduzetničke vještine su od presudne važnosti za uspjeh tih poduzeća. Posebno se ističe nužnost prilagodbe novim tehnologijama i održivim poslovnim modelima, kao što su digitalna i zelena tranzicija. Razvoj vještina u ovim područjima omogućuje SME-ovima da postanu konkurentniji i otporniji na promjene tržišta. Dokument također predlaže veći fokus na internacionalizaciju poslovanja i jačanje socijalne ekonomije.
3. Obrazovanje i osposobljavanje
Dokument ističe ključnu ulogu obrazovanja u razvijanju poduzetničkih vještina. Preporuka je da se poduzetničko učenje integrira u školske kurikulume kako bi mladi od rane dobi stekli kompetencije potrebne za tržište rada budućnosti. Također se naglašava važnost kontinuiranog profesionalnog razvoja učitelja i edukatora, koji trebaju biti opremljeni alatima za poticanje poduzetničkog duha kod učenika. Ovaj pristup omogućuje stvaranje inovativnog okruženja u kojem učenici mogu eksperimentirati s idejama i razvijati poduzetničke projekte.
4. Online platforma Being Entrepreneurial
U drugom dijelu dokumenta predstavlja se online platforma „Imati poduzetnički mindset“ (Being Entrepreneurial), koja poduzetnicima omogućuje pretraživanje inovativnih ideja i praksi za razvoj poduzetničkih vještina. Platforma nudi personalizirane smjernice za korisnike, prilagođene njihovom sektoru i interesima. Ovaj alat omogućuje pristup globalnim inovacijama i uspješnim poduzetničkim praksama, a sve u cilju povećanja konkurentnosti na europskom i međunarodnom tržištu. Platforma je jednostavna za korištenje i nudi konkretne resurse za poduzetnike svih razina iskustva.
Upravo ovim putem obavještavaju se poduzetnici da istraže online vodič „Imati poduzetnički mindset“ (Being Entrepreneurial Guide) i iskoriste mogućnosti koje nudi za unapređenje poduzetničkih vještina. Korištenjem ovog alata mogu se bolje prilagoditi europskom tržištu te poboljšati svoju konkurentnost na tržištu EU.