Prema izboru stručnog žirija Financial Timesa, fDI Intelligence, Krapinsko-zagorska županija je odabrana u top 10 europskih malih regija budućnosti prema strategiji privlačenja ulaganja. U poretku se nalaze:
Srednje zapadna Irska
Zapadna Irska
Leipzig, Njemačka
Jugoistočna Irska
Limburga, Nizozemska
Highland, Škotska
Krapinsko-zagorska županija
Središnja Irska
Stara Zagora, Bugarska
Basel, Švicarska
fDi Intelligence, podružnica Financial Times Ltd, vodeći je pružatelj podataka o stranim izravnim ulaganjima (FDI) i poznati izdavač izvještaja i rangiranja povezanih s globalnim investicijskim trendovima. Nude sveobuhvatne uvide u globalni FDI krajolik, uključujući analize o obrascima ulaganja, sektorskim trendovima i učinku regija i zemalja u privlačenju FDI-a. fDi Intelligence poznat je po svojim različitim rangiranjima, poput “Europski gradovi i regije budućnosti”, “Globalne slobodne zone godine” i drugih. Ta su rangiranja visoko cijenjena zbog svoje detaljne metodologije i sveobuhvatne analize, pružajući vrijedne referentne vrijednosti za donositelje politika, investitore i poslovne lidere.
Rangiranja fDi pružaju uvide o tome kako se regije i gradovi uspoređuju na globalnoj razini u pogledu privlačenja i zadržavanja ulaganja. Visoka rangiranja mogu poboljšati vidljivost lokacije među potencijalnim investitorima i služiti kao alat za regije i gradove za promicanje svojih snaga. Za Krapinsko-zagorsku županiju i slične regije, usklađivanje njihovih razvojnih strategija s kriterijima korištenima u takvim rangiranjima može pomoći u identificiranju područja za poboljšanje i iskorištavanju njihovih konkurentskih prednosti.
Krapinsko-zagorska županija, smještena u srcu Hrvatske, postala je prepoznatljiva na europskoj sceni zahvaljujući svojoj uspješnoj strategiji privlačenja ulaganja i poticanja održivog gospodarskog razvoja. Nagrada za europsku regiju budućnosti dodijeljena županiji temeljem sveobuhvatne strategije privlačenja i zadržavanja ulaganja koja se temelji na 6 glavnih stupova: razvoj talenata, međunarodno umrežavanje, podupiranje inovacija, geografska pozicija, strateška usmjerenost i specifične inicijative.
Razvoj talenata i kvalitetna radna snaga
Ključ uspjeha Krapinsko-zagorske županije leži u njezinom fokusu na razvoj visoko kvalificirane radne snage. Investicije u obrazovanje, stručno osposobljavanje i programe usavršavanja opskrbljuju lokalno stanovništvo naprednim kompetencijama koje su ključne za modernu ekonomiju. Suradnja sa sveučilištima i drugim obrazovnim institucijama osigurava stalni tok talentiranih pojedinaca koji su spremni odgovoriti na izazove brzorastućih industrija. Krapinsko-zagorska županija osnovala je specijalizirane centre za kompetencije, poput Centra za robotiku i inovativne tehnologije te Centra za kompetencije u turizmu i ugostiteljstvu. Ovi centri djeluju kao platforme za usavršavanje vještina i nude prilagođeno osposobljavanje koje odgovara potrebama lokalnog gospodarstva.
Globalno umrežavanje
Županija također gradi snažnu globalnu mrežu suradnjom sa stranim veleposlanstvima, gospodarskim komorama i članstvom Poduzetničkog centra Krapinsko-zagorske županije u Europskoj poslovnoj mreži (EBN). Ovo omogućuje pristup globalnim trendovima, inovacijama i najboljim praksama, što dodatno obogaćuje lokalni talent pool.
Podupiranje inovacijskog ekosustava
Dinamična poslovna zajednica Krapinsko-zagorske županije srce je njezina inovacijskog ekosustava. Programi inkubacije i akceleracije, hackathoni, tehnološki sajmovi i konferencije ključni su elementi koji potiču suradnju, inovacije i investicije u županiji.Na čelu poticanja inovacija i poduzetništva nalazi se Digitalni inovacijski centar za zdravstvo i medicinsku informatiku (DIH Z-Med), koji predstavlja transformacijsku inicijativu povezivanja akademske zajednice, industrije i javnog sektora u koherentni ekosustav.
Strateška geografska prednost
Krapinsko-zagorska županija iskorištava svoj strateški položaj na raskrižju glavnih europskih ruta, što olakšava logistiku i trgovinu. Ova prednost omogućava županiji da bude atraktivna destinacija za ulaganja, s lakoćom pristupa i povezanosti s ključnim europskim tržištima.
Fokus područja i sektorske inicijative
Pametna Industrija
Županija jača svoje tradicionalno snažne sektore – metaloprerađivačku industriju, obradu drva, proizvodnju stakla, tekstilnu industriju i IT – kroz ulaganja u digitalne transformacije, automatizaciju i inovaciju proizvodnje. Integracija naprednih tehnologija potiče ove sektore prema većoj učinkovitosti i inovativnosti.
Održivi zeleni rast
Investicije u obnovljive izvore energije, poput solarnih i geotermalnih projekata, ključne su za održivi razvoj županije. Ove inicijative ne samo da doprinose smanjenju emisija ugljika već i poboljšavaju kvalitetu života kroz održivo urbanističko planiranje.
Usluge visoke vrijednosti i zdravstvena industrija
Iskorištavanjem prirodne ljepote i kulturnog nasljeđa, županija potiče turizam i inovacije u zdravstvenoj industriji. Podrška istraživanju i razvoju te suradnja sa startupovima i etabliranim tvrtkama oblikuje visokokvalitetne standarde zdravstvene skrbi.
Specifične Inicijative
Health IT Akademija predstavlja strateški odgovor na procvat industrije zdravstva, s ciljem prekvalifikacije nezaposlenih osoba i smanjenja jaza u brzorastućem sektoru zdravstvene tehnologije. Program prekvalifikacije pokriva ključna područja poput testiranja softvera, poslovne analize i agilnog razvoja, pripremajući stručnjake spremne za iskorištavanje digitalnih tehnologija. BAIF projekt, sufinanciran od strane EU-a, svjedoči o predanosti Krapinsko-zagorske županije promicanju odgovornih ulaganja i poticanju zelenijeg poslovnog okruženja. Projekt usmjerava resurse prema startupovima koji pokazuju pozitivne ekološke, društvene i upravljačke utjecaje, potičući pozitivne promjene dok generira održive prihode.