Blog pripremila: Silvija Konjić
Svaki poduzetnik u početku svojeg poslovanja ima bezbroj pitanja i nedoumica. Ne postoji savršeni trenutak za krenuti u poslovanje te jednako tako svaki poduzetnik koliko god bio spreman i posjedovao znanje i vještine potrebne za njegovu nišu, u početku svog poslovanja susreće se s mnogim neočekivanim situacijama. Ti početni koraci u poslovanju često postanu kamen spoticanja za mnoge poduzetnike koji obeshrabreni nizom informacija, administrativnih i financijskih zahtjeva često odustanu prije nego li su i počeli. Kretati u poslovanje kao poduzetnik, svakako je težak poduhvat te se od poduzetnika osim specifičnih znanja vezanih za industriju u kojoj pokreću poslovanje, očekuje i opća svestranost i snalažljivost sukladno različitim nepredviđenim situacijama koje ga uvijek nekako iznenade.
Kako biste proplivali u takvom okruženju i uspješno savladali prve korake na takvom nepredvidljivom tržištu, često su vam potrebne dodatne informacije i znanja do kojih je teško doći. U birokratskom i administrativnom okruženju često vas se usmjerava na krivi šalter, donijeli ste krivi obrazac, propustili rok natječaja za bespovratno financiranje ili niste nabavili biljeg. Dodatno morate misliti na profitabilnost poslovanja i različite računovodstvene i regulatorne zahtjeve. Sve su to situacije koje dodatno opterećuju svakog poduzetnika, a poduzetnici početnici često nisu u potpunosti svjesni obuhvata koje nosi vlastito poslovanje.
Kako su navedeni problemi globalno prisutni te su ovdje od pamtivijeka, odnosno od kad je i poduzetništva, javilo se i očigledno rješenje u vidu pomoći poduzetnicima putem poduzetničkih inkubatora. Poduzetnički inkubatori osmišljeni su, dakle, kao potporne institucije koje će poduzetnicima u početnim fazama djelovanja (od osnivanja do prvih nekoliko godina rada) pomoći u razvoju. Ovaj koncept posebno se počeo razvijati u Americi 70tih godina, te se navedeni koncept polako, ali sigurno širio i u Europi. Danas u Republici Hrvatskoj ima okvirno 55 registriranih poduzetničkih inkubatora gdje poduzetnici mogu računati na pomoć i suradnju u vidu poduzetničke inkubacije odnosno u smislu savladavanja prvih poduzetničkih koraka.
Iako danas postoje različite vrste specijaliziranih inkubatora u Republici Hrvatskoj, oni uglavnom pomažu poduzetnicima kroz slične i standardizirane oblike podrške. Najčešće se podrška odvija kroz subvencionirani najam prostora, konzultantske i administrativne usluge, edukaciju, umrežavanje s drugim poduzetnicima i sličnim aktivnostima koje imaju za cilj ojačati kapacitete poduzetnika za tržišnu utakmicu.
Kao što vjerojatno već i znate, upravo jedan takav inkubator djeluje i na području Krapinsko-zagorske županije na adresi Bobovje 52G u Krapini te pruža navedenu podršku i poduzetnicima na području Krapinsko-zagorske županije. S obzirom na sve veći razvoj i poduzetničku inicijativu u našoj okolini, javila se i sve veća potreba za sustavnom podrškom poduzetništva koji su temelj rasta i razvoja svakog gospodarstva.
Stoga, u sklopu Poslovno – tehnološkog inkubatora Krapinsko-zagorske županije poduzetnici početnici mogu pronaći podršku koja im je potrebna za prve poduzetničke korake, ali i daljnji rast i razvoj njihova poduzeća. Jasno je kako su za poduzetnika početnika što niži troškovi poslovanja često ključ opstanka na tržištu, te stoga u sklopu navedenog inkubatora poduzetnici početnici mogu putem savjetovanja, konzultacija te različitih edukacija koje se nerijetko održavaju u prostorima inkubatora, ojačati svoju financijsku pismenost, a kao dodatna mogućnost poduzetnicima se pruža i mogućnost subvencioniranog najma poslovnog prostora (uredskog i proizvodnog) koji je subvencioniran u relativnim iznosima -75% za prvu godinu poslovanja, 50% za drugu te 25% za treću godinu poslovanju, na tržišnu cijenu pojedinog prostora određenu sukladno objavljenom Javnom natječaju za zakup. Također, poduzetnicima se nude i mnoge druge pogodnosti u sklopu navedenog inkubatora te se veliki značaj daje upravo umrežavanju; odnosno pomaže se poduzetnicima da stvore potrebne kontakte s potencijalnim investitorima, ali i međusobno kako bi mogli nesmetano dijeliti znanja i iskustva, tražiti i davati si različite informacije, ali i družiti se u profesionalnoj i poslovnoj atmosferi. Upravo međusobno pomaganje, te podrška različitih mentora, može biti ključan faktor snage i motivacije malog poduzetnika na daljnju borbu prema cilju opstanka i daljnjeg rasta i razvoja na tržištu.
Sukladno navedenim koristima koje se mogu ostvariti suradnjom s inkubatorima, jasno je kako su poduzetnički inkubatori danas ključni za razvoj malog poduzetništva koje je često i temelj ukupnog gospodarstva. Stoga je sve teže zamisliti poduzetničku start-up scenu iza koje ne stoji potpora nekog poduzetničkog inkubatora. Primjeri dobre prakse kod nas i u svijetu pokazuju da su inkubatori kao potporne institucije sve više potrebni i dobrodošli poduzetnicima početnicima kao dodatna podrška u njihovoj inkubaciji, rastu i razvoju.
Stoga ako ste poduzetnik početnik i niste sigurni kako se suočiti s izazovima svakodnevnog poslovanja, ne čekajte i ne propuštajte daljnje prilike za suradnju i umrežavanje preko poduzetničkih inkubatora kako biste i sami ostvarili sve moguće prednosti i daljnju podršku za rast i razvoj vaših poslovnih ideja.
Više informacija o umrežavanju putem poduzetničkog inkubatora potražite kod nas – u Poduzetničkom centru Krapinsko-zagorske županije, info@poduzetnickicentar-kzz.hr.