Blog pripremila: Željka Grmovšek
Nakon prošlotjednog osvrta gdje pratiti natječaje za EU sredstva, evo par riječi o tome kakvi projekti su prihvatljivi na financiranje europskim novcem.
U novom programskom razdoblju naglasak je na projektima koji za cilj imaju zelenu i digitalnu tranziciju. Što zapravo to znači? Naime, Europska unija odlučna je u namjeri da do 2050. godine postane prvi klimatski neutralan blok u svijetu, a isto se može postići samo znatnim ulaganjima Europske unije te nacionalnog javnog sektora i privatnog sektora. Kao prvi korak ostvarenju tog cilja, donesen je krovni dokument – Europski zeleni plan koji zapravo predstavlja strategiju strategija kojom se nastoji napraviti tranziciju prema gospodarstvu u kojem neće biti neto emisija stakleničkih plinova i u kojem gospodarski rast nije povezan s upotrebom resursa. Europski zeleni plan će zapravo zaštititi, očuvati i povećati prirodni kapital cijele Europske unije te će zaštititi zdravlje i dobrobit građana od rizika povezanih s okolišem.
Kako bi se poduzetnike uključilo u provođenje europskog zelenog plana i postizanje predviđenih ciljeva, Europska komisija donijela je Uredbu o taksonomiji EU, a u skladu s tom uredbom, projekti će morati biti usklađeni s načelom nenanošenja bitne štete. Isto znači da projekt mora doprinijeti barem jednom cilju kojeg definira Taksonomija: ublažavanje klimatskih promjena, prilagodba klimatskim promjenama, održiva uporaba i zaštita vodnih i morskih resursa, prijelaz na kružno gospodarstvo, sprečavanje i kontrola onečišćenja te zaštita i obnova bioraznolikosti i ekosustava.
Kao što je već navedeno na početku, prioritet novog programskog razdoblja je i digitalna tranzicija koja osim uvođenja digitalnih tehnologija u poslovne procese, obuhvaća i edukaciju zaposlenika za korištenje tih istih tehnologija. Ciljevi i mjere digitalne tranzicije obuhvaćeni su dokumentom Europa spremna za digitalno doba koji predstavlja digitalni plan do 2030. godine.
Ako se pitate kako su ova dva područja zapravo povezana, odgovor leži u tome da su zemlje članice potpisale Deklaraciju o zelenoj i digitalnoj transformaciji Europske unije, kojom će se ubrzati tranzicija IKT sektora prema održivoj, klimatski neutralnoj, kružnoj ekonomiji, kao i ekonomiji bez zagađenja, istodobno pridonoseći inovativnom, održivom, uključivom i otpornom društvu i gospodarstvu.
Navedeni kriteriji za poduzetnike znače da prilikom definiranja svojih projekata trebaju procijeniti je li projekt u skladu s načelom ne nanosi bitnu štetu, ali i izvršiti detaljniju analizu u kojoj fazi se očekuje najveća šteta. Isto bi otprilike značilo to da se npr. kod kupnje novog stroja, osim samih karakteristika stroja, u obzir treba uzeti i onečišćenje koje nastaje prilikom dostave i korištenja stroja, kao i primjereno postupanje strojem na kraju njegova životnog vijeka.
Korisnici bespovratnih sredstava već su navikli da se u projektnim prijavama opisivalo kako projekt doprinosi zaštiti okoliša, ali u novom programskom razdoblju bit će potrebno i dokazati kako projekt doprinosi ciljevima koje je Europa postavila. Zapravo, ako gledamo kriterije bodovanja natječaja koji su objavljeni, sufinancirat će se projekti koji će dokazati najveće uštede energije i smanjenje stakleničkih plinova, kao i doprinos što većem broju ciljeva Taksonomije. Iako sve to zvuči dobro na papiru, pitanje je zapravo koliko smo spremni i educirani za pripremu i provedbu takvih projekata odnosno jesmo li trebali krenuti možda manjim koracima prema ostvarenju ciljeva zadanih od strane Europe?
U svakome slučaju, tim Poduzetničkog centra je tu za sva pitanja koja imate pa pratite naše stranice, kontaktirajte nas ili se samo prijavite na newsletter.