Blog pripremila: Željka Grmovšek
Svaki poduzetnik koji je u svojem poslovanju trebao dodatne izvore financiranja, susreo se s jednim od izraza navedenih u naslovu. Koja je zapravo razlika između poslovnog plana, investicijske studije i studije izvodljivosti?
Pokretanje poslovanja, kao i svaka nova odluka koja utječe na daljnji smjer poslovanja ozbiljna je odluka svakog pojedinca ili poduzetnika. Kako bi se izbjegle nepredviđene situacije, pojedinci ili poduzetnici istražuju okruženje, planiraju buduće aktivnosti i na temelju prikupljenih informacija donose poslovne odluke. Poslovni plan, investicijska studija i studija izvodljivosti koristan su alat za objektivno sagledavanje cjelokupnog poslovnog pothvata ili poslovanja, uočavanja njegovih slabih i jakih strana i donošenja pravih poslovnih odluka.
Investicijska studija predstavlja razradu investicijske ideje odnosno podlogu za donošenje investicijske odluke. Analizira ekonomske efekte investicijskog projekta kroz procjenu budućeg poslovanja i visinu i strukturu investicijskih ulaganja. Osnova za izradu studije je standardna metodologija temeljena na ekonomskoj znanosti i praksi koja kroz odgovarajuća poglavlja obrađuje sve aspekte investicijskog projekta s ciljem analize ekonomske učinkovitosti i likvidnosti projekta u vijeku trajanja (projektnom periodu) projekta i analizu graničnih efekata projekta kroz analizu osjetljivosti projekta na promjenu ključnih parametara. Glavni rezultati investicijske studije su izračun očekivane profitabilnosti projekta kroz niz uobičajenih tzv. statičkih i dinamičkih pokazatelja projekta te financijske izvještaje. Investicijska studija izrađuje se za ulaganja veća od 700 tisuća kuna kada se radi o kreditnim sredstvima i tada sadržaj studije odgovara zahtjevima HBOR-a ili poslovnih banaka te za dobivanje bespovratnih sredstava, a tada je sadržaj propisan uputama za prijavitelje.
Poslovni plan je jednostavniji oblik investicijske studije koji se izrađuje za manje i jednostavnije poslovne poduhvate odnosno za ulaganja manja od 700 tisuća kuna, a sadržaj je, kao i kod investicijske studije, propisan zahtjevima HBOR-a i poslovnih banaka.
Studija izvodljivosti kroz različite analize poslovne ideje daje jasne pokazatelje isplativosti i izvedivosti ulagačkoga projekta, a svojim je sadržajem kompleksnija od investicijske studije i poslovnog plana.Cilj studije izvodljivosti je detaljno sagledati promatrani projekt s različitih aspekata: tržišnog, tehničkog, tehnološkog, organizacijskog i financijskog. Detaljnim opisom određuje se isplativost projekta za investitora te utjecaj realizacije projekta na različite društvene i gospodarske segmente. Dio studije izvodljivosti je CBA analiza (Cost Benefit Analysis ili analiza troškova i koristi) koja predstavlja instrument kojim se kvantificiraju svi troškovi i gubici s jedne te svi očekivani prihodi i koristi nekog pothvata s druge strane. Dakle, u obzir se ne uzima samo financijsko-ekonomska analiza već se gleda širi društveni kontekst: utjecaj na okoliš, socijalna pitanja i slično. CBA analiza bi trebala biti temelj izračuna opravdanosti svakog javnog projekta kao i osnovni instrument kojim je moguće napraviti kvalitetnu usporedbu više različitih javnih projekata. Studija izvodljivosti s analizom troškova i koristi obavezan je dio projektne dokumentacije potrebne za sufinanciranje projekata iz strukturnih fondova EU, posebice infrastrukturnih projekata.
Ovisno o vrsti projekta i veličini ulaganja, izradu jednog od navedenih dokumenata preporučujemo investitorima prije donošenja konačne odluke o ulaganju. Bilo da se radi o poslovnom planu, investicijskoj studiji ili studiji izvodljivosti, dokument treba odgovoriti na glavno pitanje – zašto se investicijski projekt treba/ne treba realizirati. Proces izrade bilo kojeg od dokumenata, investitoru omogućava da sagleda sve potencijalne rizike, mjeri njihove karakteristike, razmatra alternative, uspoređuje ih te predlaže najbolje opcije s mjerljivim pokazateljima.
Ako i Vama treba poslovni plan ili investicijska studija, javite nam se na info@poduzetnickicentar-kzz.hr ili na broj telefona: 049/354-696.