U prostorima Poduzetničkog centra Krapinsko-zagorske županije u srijedu, 27.03.2024. godine održan je prvi Investicijski forum Krapinsko-zagorske županije, na kojem su sudjelovali istaknuti dionici iz gospodarskog i javnog sektora. Forum je bio fokusiran na prezentaciju Bijele knjige koju izdaje Udruženje stranih ulagača u Hrvatskoj uz detaljnu analizu kako bi se Krapinsko-zagorska županija učinila još privlačnijom za investicije.
Bijela knjiga kao putokaz
Bijela knjiga, izdana pod okriljem Udruženja stranih ulagača, predstavlja kompendij preporuka namijenjenih poboljšanju poslovne klime u Hrvatskoj. Dokument, plod suradnje s domaćim poduzetnicima, analizira tržište rada, obrazovanje, administrativnu učinkovitost i digitalizaciju, nudeći pritom konkretne strategije za optimizaciju investicijskog okruženja.
Pogledi iz Udruženja stranih ulagača
Glavni tajnik Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj Tomislav Šlat istaknuo je da se kroz Bijelu knjigu nastoji dati preporuke koje s gospodarske strane strani ulagači smatraju bitnim da bi se gospodarsko okruženje i investicijska klima u Hrvatskoj učinili još atraktivnijim. Jako smo sretni što smo imali prilike predstaviti neke ideje, porazgovarati s gospodarstvenicima u KZŽ, ali i pokazati, da obzirom da je KZŽ priznata nedavno kao jedna od izrazito atraktivnih regija, kako se može uspješno surađivati između ulagača, stranih, domaćih i lokalne zajednice – rekao je Šlat.
Predsjednik Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj Burak Baykan istaknuo je da je prošlo razdoblje za Hrvatsku bilo povijesno. – Ulazak u Schengen dao je pozitivne efekte za hrvatsko gospodarstvo i sada trebamo poduzeti veće korake u povlačenju stranih ulagača u Hrvatsku. Moramo promovirati pozitivne strane zemlje, razvoja i napretka koji je postignut ovih godina – napomenuo je Baykan.
Preporuke za gospodarski napredak
Autor Bijele knjige 2024 godine je ekonomski analitičar Velimir Šonje koji je u svojoj prezentaciji preporuka za poboljšanje poslovnog okruženja u Hrvtaskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji istakno glavne ciljeve:
- Tržište rada i obrazovanje: Naglasak na kvalitetu i rušenje silosa između svijeta rada i svijeta obrazovanja.
- Učinkovita administracija i digitalizacija: Jačanje kapaciteta administracije za provedbu programa bolje regulacije, smanjivanje troškova regulacije za sva poduzeća, ne samo za MSP.
- Privlačenje ključnih inozemnih izravnih ulaganja: Ulagači koji značajno doprinose ukupnoj produktivnosti, izvozu, plaćama i životnom standardu.
- Digitalizacija i inovacije u sektoru poduzeća: Podizanje R&D izdataka, ubrzanje razvoja širokopojasne mreže, porezni poticaji za ulaganja u digitalizaciju i R&D.
- Poticaji za privlačenje stručnjaka: Povećanje doseljavanja iz drugih država članica EU, programi za doseljenike-poduzetnike, olakšavanje postupaka priznavanja diploma.
Preporuke za Krapinsko-zagorsku županiju:
- Brži prijelaz mladih iz svijeta obrazovanja: Poboljšanje dualnog i cjeloživotnog obrazovanja, poticaji za izravno sudjelovanje poduzeća u programima obrazovanja.
- Programi skrbi i obrazovanja: Za djecu i skrb za najstarije kako bi se povećala zaposlenost žena starijih od 55 godina.
- Poticanje zapošljavanja mlađih umirovljenika: Programi i poticaji za zapošljavanje mlađih umirovljenika s fokusom na zdravlje za duži rad.
- Istraživanje razloga neaktivnosti i motivacija potencijalnih vještina: Identifikacija i aktivacija neaktivnog dijela populacije.
- Bolja regulacija i digitalizacija: Formiranje tima za identifikaciju kritičnih procesa i neporeznih nameta, priprema i provedba županijskog Akcijskog plana rasterećenja digitalizacije i povećanja efikasnosti administracije.
Dodao je da oko 40 značajnih poduzeća pod inozemnom kontrolom koja posluju u KZŽ, brojčano ne izgleda mnogo te u smislu udjela u ukupnom broju poduzeća i nije mnogo. Međutim, kada se gleda koliko tih 40 poduzeća ima udjela u najvažnijim pokretačima gospodarskog razvoja, a to su investicije i izvoz, taj udjel se penje na 50 posto svih korporativnih investicija, a čak 56 posto ukupne prodaje na stranim tržištima dolazi od tih poduzeća. Naglaskom na to ne želimo reći da i domaća poduzeća pod domaćom kontrolom nisu bitna, sva su bitna, ali stvaranje plodnijeg investicijskog okruženja s manje administrativnih prepreka, s više poticaja za ulaganja, neće koristiti samo privlačenju novih stranih ulaganja, već i domaćim investitorima i poduzetnicima – rekao je Šonje. U pogledu privlačenja stranih ulaganja ova županija zaista ide u dobrom pravcu i može drugima poslužiti kao dobar model najbolje prakse – zaključio je.
Vrijednost za Krapinsko-zagorsku županiju
Helena Matuša, direktorica Poduzetničkog centra, istaknula je kako je Krapinsko-zagorska županija prepoznata od strane Financial Timesa kao regija budućnosti, zahvaljujući koordiniranim aktivnostima na privlačenju investicija kroz inicijativu INVEST IN ZAGORJE. Naša strategija je fokusirana na talente, podršku procesima dekarbonizacije, automatizacije, digitalizacije i strateška ulaganja u tradicionalno jake sektore, naglasila je Helena Matuša.
Anđelko Švaljek, predsjednik Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Krapina, podržao je inicijativu te naglasio važnost suradnje privatnog i javnog sektora u stvaranju povoljnog poslovnog okruženja. Da bi postigli razine razvijenosti susjednih zemalja, a sve su one nama konkurenti u privlačenju investicija, mi moramo postizati jednaku razinu konkurentnosti i produktivnosti te plaća, a Bijela knjiga nam pomaže u tome i u nekim pozicijama može nam se činiti prekritična, ali to će nas činiti boljima, kao što je i vrijednost ovakvog skupa, zajednički nastup predstavnika političkih vlasti, poduzetnika i stranih investitora – komentirao je događaj predsjednik Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Krapina Anđelko Švaljek.
Željko Kolar, župan Krapinsko-zagorske županije, u svom osvrtu istaknuo je važnost zajedničkog djelovanja i kontinuirane podrške poduzetničkom sektoru. Svjesni smo izazova, ali i velikog potencijala naše županije. Ovaj forum je dokaz naše posvećenosti stvaranju povoljnog okruženja za sve postojeće i buduće investitore, zaključio je župan Kolar. Činjenica je da kompanije koje su pod upravljanjem stranih vlasnika i strane tvrtke imaju veću produktivnost i veći izvoz, tehnološki su naprednije i više ulažu u znanost i nove tehnologije i da se to naravno onda reflektira i u ukupnom rezultatu psolvanja. Mi smo s našom platformom Invest in Zagorje pokušali olakšati prije svega dobivanje ključnih informacija potencijalnim ulagačima na područje županije. Kao administracija smo sigurno daleko iznad prosjeka RH, i možemo se uspoređivati s administracijama u najrazvijenijim europskim zemljama u brzini izdavanja dozvola, jer to je jedan od ključnih preduvjeta da bi se, uz odličnu infrastrukturu, prometnu povezanost, dobar geostrateški položaj, strani investitori odlučili ovdje investirati. Puno smo naučili danas, sami sebe smo vidjeli iz jedne druge perspektive i to je sigurno pred nas stavilo jedan novi izazov, da budemo još bolji i konkurentniji – rekao je župan Željko Kolar.
Budućnost puna mogućnosti
Investicijski forum bio je tek početak dijaloga i suradnje. Krapinsko-zagorska županija nastavlja s aktivnostima usmjerenima na privlačenje ulaganja i povezivanje investitora, što će biti dodatno potaknuto nadolazećom konferencijom INVEST IN ZAGORJE zakazanom za svibanj. Ovaj događaj će okupiti ključne dionike, omogućujući daljnje umrežavanje, razmjenu iskustava i prezentaciju novih investicijskih prilika.
Forum je poslužio kao platforma za razmjenu ideja i najboljih praksi, stvarajući temelje za buduće projekte i inicijative. Krapinsko-zagorska županija, s jasnom vizijom i odlučnošću, korača prema budućnosti punoj mogućnosti, otvarajući vrata novim prilikama i potencijalima u svijetu poslovanja i ulaganja.