U sklopu nedavne konferencije “Pametno i Zeleno Zagorje”, održane 21. studenog 2023. u Poduzetničkom centru Krapinsko-zagorske županije, istaknuto je kako ulaganje u održivost predstavlja ne samo etički izbor, već i nužnost za dugoročnu ekonomsku stabilnost. Organizirana od strane Poslovnog kluba Skup za Zagorje u suradnji s Poduzetničkim centrom Krapinsko-zagorske županije i Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske, konferencija je okupila vodeće stručnjake i inovatore iz područja pametnog i održivog poslovanja, s ciljem povezivanja poduzetnika i građana te pružanja odgovora na izazove budućnosti.
Zelena tranzicija i utjecaj na gospodarstvo
Jedna od ključnih tema konferencije bila je zelena tranzicija gospodarstva. Dragutin Kamenski, predsjednik kluba Skup za Zagorje, istaknuo je da je zelena tranzicija neizbježan dio ukupne transformacije društva prema održivoj budućnosti. Njegovo uvodno obraćanje naglasilo je važnost aktivnog djelovanja Zagorja u smjeru održivog poslovanja, potičući poduzetnike da prepoznaju održivost kao ključnu komponentu njihovih poslovnih strategija.
Pametne inovacije u službi održivosti
Konferencija je također istaknula važnost pametnih inovacija u ostvarivanju održivosti. Župan Krapinsko-zagorske županije, Željko Kolar, naglasio je da se kroz strateške dokumente županije usmjerava prema digitalnom, pametnom i zelenom pristupu. Brendiranje Zagorja kao pametne i zelene destinacije postalo je strateški cilj, pri čemu se postojeći identitet Zagorja kao zelene i održive regije integrira s pametnim inovacijama i zelenim politikama. Nakon uzbudljivog početka konferencije “Pametno i Zeleno Zagorje”, panel rasprave su predstavljale ključne elemente programa. Prva panel rasprava, moderirana od strane Helene Matuše, direktorice Poduzetničkog centra Krapinsko-zagorske županije, fokusirala se na pitanje: “Može li poduzetništvo biti uspješno i održivo?” U ovoj panel raspravi istaknuto je da održivo poslovanje nije samo poželjno, već i nužno. Panelisti su naglasili da ono podrazumijeva odgovorno ponašanje prema okolišu, ljudima i gospodarstvu u cjelini, kako za sadašnje, tako i za buduće generacije. Konkretna iskustva i primjeri podijeljeni su iz različitih sektora, uključujući tekstilnu industriju, građevinski sektor, turizam i financijsko tržište. Panelisti su pridonijeli dinamičkoj raspravi pružajući konkretne smjernice o tome kako integrirati održivost u svakodnevno poslovanje.
Izazovi klimatskih promjena i europski standardi
Tijekom konferencije raspravljalo se i o izazovima klimatskih promjena te nužnosti pridržavanja europskih standarda ekopolitike. Sudionici su istaknuli kako je od vitalnog značaja prilagoditi se trendovima zelenih politika kako bi se osigurala ne samo ekološka, već i ekonomska dugoročna stabilnost. Key note govornik dr. sc. Julije Domac, ravnatelj Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske, održao je inspirativno predavanje o izazovima i prilikama klimatskih promjena te europskih zelenih politika. Rezultati ankete provedene nedavno na forumu o održivosti i zelenoj tranziciji ukazali su na to da je 65% anketiranih poduzetnika naglasilo da je primjena zelenih politika u poslovanju, te prijelaz na resursno učinkovito poslovanje, nužnost. Jasno je istaknuto da je zakonodavni okvir ključan za regulaciju pravila i poticanje poduzetnika da usvoje održive prakse u poslovanju.
Radna Snaga i Poslovi Potrebni Zagorju
U drugoj panel raspravi, modeliranoj od strane Karoline Barilar, ravnateljice Zagorske razvojne agencije, istraživana su pitanja vezana uz radnu snagu i potrebne poslove u regiji. Sudionici, među kojima su bili predstavnici Krapinsko-zagorske županije, Tvornice tekstila Trgovišće d.o.o., IDA NOVA te HZZ-a Krapina, aktivno su raspravljali o strategijama privlačenja kvalificirane radne snage i o tome kako prilagoditi poslovne modele trenutnim ekonomskim potrebama Zagorja. Fokus je bio na poslovima budućnosti, automatizaciji i rastućoj potrebi za radnicima u procesima industrijske tradicije 4.0. Raspravljalo se o potrebama za određenim vještinama i kako ih prilagoditi zahtjevima modernog tržišta rada. Dodatno, istaknuta je važnost ne zaboraviti na deficitarna zanimanja koja potiče Krapinsko-zagorsku županiju, čime se dodatno potiče raznolikost razgovora o radnoj snazi.
Zaključak: Zagorje prema održivoj budućnosti
Na temelju naglasaka s konferencije, jasno je da Zagorje teži postati sinonim za održivost i pametne inovacije. Kroz brendiranje regije kao pametne i zelene destinacije te aktivno sudjelovanje u zelenoj tranziciji gospodarstva, Zagorje stvara put prema održivoj budućnosti koja ujedno donosi ekonomsku stabilnost i društveni napredak.