![](https://poduzetnickicentar-kzz.hr/wp-content/uploads/2022/10/zakon-o-poticanju-ulaganja-slika.jpg)
Blog pripremila: Željka Grmovšek
Mislim da nema poduzetnika koji nije upoznat s terminom poticaji, bespovratna sredstva, EU sredstva i sl. Međutim, samo oni koji su krenuli u tu priču znaju da je to vrlo kompleksno i ono što je njima najbitnije – dugo traje, počevši od same pripreme, a kasnije i provedbe projekta. Isto tako, nabava radove, robe i usluga u provedbi projekta mora se provoditi prema posebnim pravilima, sama provedba je administrativno zahtjevna, a svaka greška može rezultirati financijskom korekcijom.
Zato je u ovoj priči o poticajima bitno spomenuti Zakon o poticanju ulaganja koji za nositelje poticaja putem tog istog zakona predstavlja puno jednostavniju priču – sama prijava je puno jednostavnija i lakša, a kasnije poduzetnik može poslovati kao i inače – nema posebnih procedura i pravila koji zahtijevaju dodatne resurse da bi sve bilo dobro odrađeno.
Zakon o poticanju ulaganja namijenjen je „dobitašima“, prvenstveno onima koji imaju veliku bruto dobit i samim time velike iznose poreza na dobit na kraju godine. Prema tome, Zakon o poticanju ulaganja je alat za poticanje novih investicija koji je dostupan poduzetnicima kroz oslobođenje plaćanja poreza na dobit.
Poduzetnici u Hrvatskoj, temeljem zakona, mogu ostvariti potpore za investicijske projekte u: proizvodno-prerađivačkim aktivnostima, razvojno-inovacijskim aktivnostima, aktivnostima poslovne podrške i aktivnostima usluga visoke dodane vrijednosti.
Prihvatljivi prijavitelji su mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici koji su obveznici poreza na dobit. Minimalno potrebno ulaganje za ostvarenje poticaja ovisi o veličini poduzetnika. Za mikro poduzetnike to je 50.000,00 eura i otvaranje 3 novih radnih mjesta, dok je za ostale (male, srednje i velike) to ulaganje u iznosu od 150.000,00 eura i otvaranje 5 novih radnih mjesta. Za centre za razvoj informacijsko-komunikacijskih sustava i softvera minimalno ulaganje iznosi 50.000,00 eura, uz uvjet otvaranja 10 novih radnih mjesta. Za projekte ulaganja u modernizaciju i porast produktivnosti poslovnih procesa predviđeno je ulaganje u iznosu od 500.000,00 eura, uz uvjet očuvanja početnog stanja zaposlenih kod korisnika potpore tijekom cijelog razdoblja korištenja potpore.
Ovisno o visini investicije i planiranom broju novozaposlenih prijavitelj može ostvariti potporu u vidu smanjenja obveze poreza na dobit od 50%, 75% ili 100% u maksimalnom periodu od 10 godina.
Intenzitet potpore maksimalni je iznos državne potpore koji se može dodijeliti po korisniku, izražen kao postotak prihvatljivih troškova ulaganja. Godišnji iznos potpore koji korisnik potpore za ulaganje može koristiti na temelju ovoga Zakona je iznos koji ne može biti veći od iznosa protuvrijednosti kuna od 7.000.000,00 eura. Intenzitet potpore ovisi o veličini poduzeća i mjestu ulaganja odnosno određuje se prema karti regionalnih potpora pa tako za regiju Sjeverna Hrvatska iznosi 50% za velike poduzetnike, 60% za srednje te 70% za male i mikro poduzetnike.
Od 4. lipnja 2022. godine na snazi je i novi Zakon o poticanju ulaganja (NN 63/22). Novim Zakonom o poticanju ulaganja najveće promjene su za velike poduzetnike na području Grada Zagreba, koji mogu regionalnu potporu koristiti isključivo za početno ulaganje u novu ekonomsku djelatnost (različiti razred NKD-a). Uz ovu najveću promjenu, ima i manjih izmjena koje će biti predstavljene upravo u Poduzetničkom centru Krapinsko-zagorske županije 16. studenog 2022. godine od strane zaposlenika Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja koji rade na provedbi samog zakona. Zato zabilježite datum i vidimo se 16. u Krapini!