Stvaranjem regulatornog, investicijskog i poreznog okruženja koje djeluje poticajno na tehnološki razvoj i inovacije, ulaganjem u digitalne kompetencije građana i povećanjem broja stručnjaka u informacijsko-komunikacijskim tehnologijama, kako u privatnom tako i javnom sektoru, te primjenom naprednih tehnologija u javnim i tržišnim djelatnostima, Hrvatska 2032. godine želi biti zemlja digitalno i gospodarski konkurentnih poduzeća i digitalizirane javne uprave s personaliziranim javnim uslugama.
Ova Strategija u sljedećem desetljeću pretpostavlja primjenu naprednih tehnologija kao što su 5G/6G, umjetna inteligencija (engl. artificial intelligence – AI), strojno učenje (engl. machine learning), računarstvo u oblaku (engl. cloud computing) i tehnologija lančanih blokova (engl. blockchain) u javnom i privatnom sektoru, ali i ostaje otvorena za implementaciju nekih budućih disruptivnih tehnologija koje će se pojaviti u promatranom periodu. Primjena navedenih naprednih tehnologija omogućit će kvalitetniju obradu i uporabu podataka što će, zauzvrat, doprinijeti učinkovitosti u radu javnih tijela, kreiranju javnih politika utemeljenih na podatcima, personaliziranju javnih usluga, administrativnom rasterećenju, efikasnijoj komunikaciji javnih tijela i građana te boljim prilikama za suradnju javnog i privatnog sektora.
Vizija Strategije digitalne Hrvatske za razdoblje do 2032. godine glasi:
“Hrvatska unaprijeđena digitalnom transformacijom”
Strateški ciljevi Strategije digitalne Hrvatske za razdoblje do 2032. godine:
- Razvijeno i inovativno digitalno gospodarstvo
- Digitalizirana javna uprava
- Razvijene, dostupne i korištene mreže vrlo velikih kapaciteta i 5G mreže
- Razvijene digitalne kompetencije za život i rad u digitalno doba
Strategija digitalne Hrvatske 2032. obuhvaća širok spektar institucija državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave uprave te javnog sektora, stoga je za njezinu uspješnu provedbu ključna učinkovita koordinacija svih relevantnih dionika, kako tijekom same izrade Strategije, tako i za vrijeme njezine provedbe.
S ciljem osiguravanja kvalitete provedbe ove javne politike i učinkovite koordinacije s relevantnim dionicima za postizanje strateških ciljeva planirana je uspostava strukture upravljanja koja će se sastojati od dvije razine – strateškog upravljačkog vijeća na nacionalnoj razini te međuresorne radne skupine na operativnoj razini, čiji će rad koordinirati Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, odnosno tijelo odgovorno za digitalizaciju.
S obzirom na svoju ulogu, Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva izradit će smjernice digitalnog upravljanja za identifikaciju, određivanje prioriteta i odabir IKT projekata, međuinstitucionalnu koordinaciju, a ujedno će propisati i praćenje i vrednovanje digitalnih projekata. Također, definiranjem jasnih kriterija određivanja prioriteta digitalizacije javne uprave, u suradnji s relevantnim dionicima, kao i ranije donesenim smjernicama za razvoj javnih e-Usluga u Republici Hrvatskoj, kojima se definiraju politike za razvoj i upravljanje e-Uslugama, Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva osigurat će da svi dionici, a posebice tijela državne uprave budu u tijeku s digitalnim standardima te da razumiju i pridonose ostvarivanju sveobuhvatne vizije i ciljeva u Strategiji.
Više o Nacrtu prijedloga Strategije digitalne Hrvatske za razdoblje do 2032. godine možete pročitati na sljedećoj mrežnoj stranici: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=22003