Blog pripremila: Silvija Konjić
Jeste li u posljednje vrijeme razmišljali o nadogradnji svojih znanja i vještina?
Osjećate li da je sve teže ići u korak s vremenom i bitni konkurentan na tržištu rada?
Razmišljate li, što možete učiniti da poboljšate svoje izglede za pronalaskom boljeg zaposlenja ili tržišta te koje nove prilike Vas čekaju iza ugla?
Ako razmišljate o dodatnom obrazovanju, prekvalifikaciji i prilikama koje možete steći dodatnim educiranjem, nadamo se da će Vas upravo ovaj kratki blog potaknuti na pozitivne promjene.
Danas je važno zauzeti se za sebe, a edukacija je upravo jedan od aspekata koji dokazano utječu na poboljšanje vlastitih sposobnosti i veće samopouzdanje, ali i otvaraju vrata mnogim prilikama. Kako se okruženje brzo mijenja, poslodavci sve više pozornosti obraćaju na dodatne kvalifikacije i usavršavanja, a navedeno je upravo često i ključ uspjeha svakog uspješnog poduzetnika. U takvom promjenjivom okruženju uz brzorastuće tehnološke inovacije, javljaju se nova znanja i vještine bez kojih je sve teže pratiti trendove i opstati na tržištu.
U posljednje se vrijeme, stoga sve više spominje koncept cjeloživotnog učenja te se ističe važnost dodatnih edukacija u profesionalnom svijetu. Cjeloživotno učenje definira se kao bilo koja aktivnost tijekom (cijeloga) života s ciljem unaprjeđenja znanja, vještina i kompetencija u okviru osobnog, građanskog, društvenog ili profesionalnog djelovanja pojedinca. Dakle, učenje je kontinuirani proces koji traje cijeli život te ne prestaje završetkom osnovne, odnosno srednje škole ili fakulteta. Važnost cjeloživotnog učenja osobito se ističe u nesigurnim vremenima, pri smanjenoj ponudi poslova, ali sve više i u smislu pronalaska profesionalnog zadovoljstva.
Konstantnim učenjem i propitkivanjem pojedinac povećava svoju konkurentnost, veću mogućnost zapošljavanja i uključuje se u sve aspekte društvenog života. Dodatnim edukacijama pojedinac također povećava konkurentnost na tržištu rada; ojačava samopouzdanje, razvija kreativnost, komunikacijske te prezentacijske i druge vještine koje se prema istraživanjima naglašavaju kao sve važnije vještine kvalitetnih zaposlenika. U svijetu koji se sve više koncipira na rastu tehnološkog sektora te u kojem se sve više važnosti daje zelenim i obnovljivim izvorima energije posebno se cijene i znanja i vještine povezane upravo uz zelena i digitalna radna mjesta.
Kako je još prije pandemije Covid 19 virusa, stanje na tržištu rada u Republici Hrvatskoj ukazivalo na velik nedostatak kvalificirane radne snage, odnosno na činjenicu da vještine na tržištu rada dugoročno nisu usklađene s potrebama gospodarstva, uvidjela se potreba za olakšanim pristupom obrazovanju odraslim osobama.
Radi podizanja stope cjeloživotnog obrazovanja i jačanja vještina radne snage, u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) predviđeno je razvijanje sustava obrazovanja putem dodjele vaučera, odnosno modela za stjecanje vještina zaposlenih i nezaposlenih osoba (reskilling/upskilling) sukladno naznačenim potrebama gospodarstva. Time se želi osigurati da svaka osoba koja zbog nedostatka vještina ne može pronaći zaposlenje, ili joj u nedostatku vještina prijeti gubitak postojećeg, stekne priliku biti konkurentna na tržištu rada te da razvija svoje vještine u smjeru zelenih i digitalnih znanja. Navedeni proces dodjele vaučera nadzire Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ).
Pa što su vaučeri za obrazovanje?
Vaučeri za obrazovanje nezaposlenih i zaposlenih osoba predstavljaju financijski instrument dodjele javnih sredstava za obrazovanje odraslih gdje korisnik ima mogućnost biranja obrazovnog programa i pružatelja obrazovanja te se trošak programa obrazovanja u iznosu odobrenog vaučera isplaćuje se izravno odabranom pružatelju usluge obrazovanja. U slučaju da je trošak programa obrazovanja veći od iznosa vaučera, postoji mogućnost da se razlika u visini iznosa podmiri od strane korisnika ili poslodavca.
Kako se određuje iznos vaučera te koliko traje program?
Točan iznos vaučera određuje se ovisno o obrazovnom sektoru ili podsektoru kojem pripada program, ukupnom radnom opterećenju za stjecanje kvalifikacije te satnici programa pri čemu se u obzir uzima broj sati u vođenom procesu učenja i poučavanja, broj sati temeljenih na radu te broju sati temeljenih na samostalnim aktivnostima. Program obrazovanja može trajati do šest mjeseci za nezaposlenu osobu, odnosno do 10 mjeseci za zaposlenu osobu.
Što je potrebno da bi se ostvarila potpora putem vaučera za obrazovanje?
Kako biste ušli u program i stekli mogućnost korištenja vaučera, dakle nije važno jeste li trenutno zaposleni ili nezaposleni, a jedini uvjet je navršenih 15 godina života kojima se dodjelom vaučera osigurava stjecanje potrebnih vještina za razvoj karijere, zapošljavanje ili zadržavanje radnog mjesta. Međutim, korisnik vaučera ne možete biti ukoliko se nalazite u sustavu redovitog odgoja i obrazovanja ili sustavu visokog obrazovanja i znanosti te ukoliko ste korisnik mirovine.
Nadalje, kako biste uspješno ostvarili pravo na korištenje vaučera za obrazovanje potrebno je tek nekoliko koraka. Prvi korak je definitivno informiranje o vještinama koje su tražene na tržištu rada i koje su dostupne u Katalogu vještina na stranicama HZZ-a. (https://vauceri.hzz.hr/katalog-vjestina/)
Postojeći Katalog sadrži popis zelenih i digitalnih vještina koje su identificirane kao tražene na tržištu rada kao i popis obrazovnih programa koji omogućuju njihovo stjecanje odnosno daljnje usavršavanje. Katalog se kontinuirano nadopunjava s novim vještinama i programima sukladno zelenoj i digitalnoj tranziciji gospodarstva. Također, ukoliko vam je potrebna pomoć prilikom odabira vještine koju želite steći ili dodatno unaprijediti, na raspolaganju su vam i savjetnici za profesionalno usmjeravanje HZZ-a.
Nakon što ste odabrali program koji želite pohađati potrebno je kontaktirati pružatelja obrazovanja te od njega zatražiti ponudu za odabrani program. Navedena ponuda se dalje prilaže prilikom podnošenja zahtjeva za dobivanje vaučera. Posljednji korak u prijavi je prikupljanje tražene dokumentacije (životopis, ponuda, razlozi edukacije i sl.) te podnošenje zahtjeva putem aplikacije Moj Vaučer.
Prilikom apliciranja važno je također voditi računa i o tome da odabrani program obrazovanja za koji se dodjeljuje vaučer bude vezan uz dosadašnje obrazovanje, trenutno radno mjesto ili prethodno radno iskustvo ili Vaše dodatne profesionalne interese i plan daljnjeg razvoja karijere. Zahtjev za dodjelu vaučera treba zadovoljavati barem jedan od navedenih kriterija.
Put do vaučera za dodatnu edukaciju nije toliko težak te je prvi korak k ostvarenju dodatnog znanja, odnosno može biti prvi korak bitnim životnim promjenama i pronalasku profesionalnog zadovoljstva. Ono što Vas sada čeka hrabro je zakoračiti u svijet dodatnog obrazovanja za odrasle, unaprijediti svoje znanje i vještine i hrabro krenuti s učenjem. I ne zaboravite, upravo mali svakodnevni koraci mogu Vas dovesti do velikih promjena, a vaučeri za obrazovanje tek su jedan od mnogih!
„Korijeni učenja su gorki, ali su plodovi slatki.“
Aristotel