Od početka 2022. godine u sklopu Poduzetničkog centra u Krapini djeluje i Digitalni inovacijski hub za zdravlje i medicinsku informatiku pod nazivom Z-MED (Zagorje MED). Uspostavom Digitalnog inovacijskog centra za zdravlje i medicinsku informatiku želi se omogućiti tranzicija postojećih dostignuća u medicinskoj informatici prema autonomnim rješenjima čija su osnova umjetna inteligencija, robotika i Data Science. Cilj je podržati razvoj IT industrije i komplementarnih industrijskih područja kroz ulaganje u razvojno-istraživačku infrastrukturu i razvoj poslovanja. Koncept Digitalnog inovacijskog centra temeljen je na pokretačima industrije i zdravstvenog sektora (trendovi i izazovi) i zrelosti i stanju industrije digitalnih rješenja za zdravstvo.
U nastavku donosimo osvrt ICT&HEALTH platforme za inovacije u sektoru zdravstva o tehnologijama koje mogu poboljšati kvalitetu zdravstvenog sustava i usluga za pacijente (autor članka: Artur Olesh).
PODATKOVNI OBLAK
Prelazak s lokalnih poslužitelja na podatkovni oblak može biti jedno od ulaganja u poboljšanje kvalitete koje zdravstvena ustanova može napraviti. Cloud omogućuje povećanje fleksibilnosti prikupljanja podataka, poboljšanje razine kibernetičke sigurnosti te rješavanje problema servisiranja i razvoja poslužiteljske infrastrukture. Najveća je prednost fleksibilnost kombiniranja podataka iz različitih izvora i njihovog dijeljenja unutar lokalnog zdravstvenog ekosustava. IT infrastruktura u zdravstvenoj ustanovi neprestano se razvija i pokriva nove sustave i uređaje – samo oblak može osigurati prikladnu skalabilnost novih digitalnih usluga.
SUSTAVI ZA PODRŠKU KLINIČKOM ODLUČIVANJU
Sustavi za podršku kliničkom odlučivanju omogućuju liječnicima brzu provjeru postoje li novi rezultati istraživanja ili preporuke primjenjive na određeni entitet bolesti te mogu li se koristiti za liječenje pacijenata. Ovakav sustav na jednom mjestu kombinira uvide i novosti iz vodećih životno-znanstvenih časopisa, dok sadržaj obično nadziru liječnici koji rade kao urednici.
UMJETNA INTELIGENCIJA
Područje u kojem se umjetna inteligencija još uvijek najčešće koristi je medicinsko oslikavanje, gdje umjetna inteligencija podržava procjenu rendgenskih i CT snimaka. Međutim, vrhunski sustavi koji analiziraju EKG signal već su dostupni u kardiologiji. Kad je riječ o primarnoj zdravstvenoj zaštiti, algoritmi već pomažu identificirati rijetke bolesti na temelju nespecifičnih simptoma (symptom checkers). Ako je medicinska ustanova već digitalizirala zdravstvene kartone pacijenata, moguće je koristiti napredniji alat za identifikaciju pacijenata iz rizičnih skupina, na primjer, sustave koji procjenjuju rizik od stanja kao što je sepsa kod hospitaliziranih pacijenata (upravljanje zdravljem stanovništva).
Za više informacija o mogućoj primjeni raznih tehnologija posjetite originalni članak (https://ictandhealth.com/5-technologies-to-improve-quality-of-care-and-patient-outcomes/news/) , a za podršku u razvoju novih rješenja za zdravstvenu industriju potražite kod nas – u Poduzetničkom centru Krapinsko-zagorske županije, info@poduzetnickicentar-kzz.hr.