Pripremila: Tea Ban Kotarski
Svaki projekt sastavljen je od životnog ciklusa koji uključuje nekoliko faza (faza pripreme projekta, faza evaluacije projekta te faza provedbe projekta) koje čine cjelinu za sebe, no s druge strane su neodvojive te kao takve doprinose zajedničkom cilju.
Prilikom pripreme projektnih prijedloga vrlo je važno poznavati postojeće poslovanje, razraditi projektnu ideju te pronaći odgovarajući Poziv kojim ćete realizirati svoju ideju kao i postići željene ciljeve.
Najčešća pitanja poduzetnika vezana za pripremu projekta su: ? Gdje pronaći sve te natječaje?
? Da li je moja ideja prihvatljiva? ? Koliku potporu mogu dobiti? ? Koje troškove mogu prikazati?? Dokad se projekt može prijaviti? ? Da li se moje poduzeće može prijaviti?
Nakon što poduzetnik kvalitetno proanalizira svoje poslovanje te detektira postojeće probleme odnosno poboljšanja koja želi postići, istražuje na koji način financirati projektnu ideju. Na stranici strukturnifondovi.hr nalaze se svi natječaji i programi financirani iz Europske unije. Filtriranjem područja vrlo jednostavno se pretražuju trenutno otvoreni natječaji i oni koji su u najavi. Svaka projektna ideja treba biti relevantna za ciljeve natječaja na koji se prijavljuje. Stoga je vrlo važno detaljno proučiti natječajnu dokumentaciju koja sadrži sve informacije o prihvatljivosti prijavitelja, prihvatljivosti troškova, iznosu potpore, rokovima za predaju prijave, ciljevima i pokazateljima koji se trebaju postići, uputama za popunjavanje prijave, procesu evaluacije projekata te procesu provedbe projekata.
PREPORUKA: U fazi pripreme projektnog prijedloga sagledati cjelokupni projektni ciklus vodeći računa i o provedbi projekta.
Neizvjesno razdoblje projektnog ciklusa definitivno je faza evaluacije projekta. Za ovu fazu najčešća pitanja poduzetnika većinom su odgovorena prilikom proučavanja natječajne dokumentacije gdje je cijeli proces evaluacije projekata detaljno prikazan. Neka od njih glase:
? Koliko bodova mogu ostvariti? ? Kad mogu očekivati rezultate? ? Da li se mogu žaliti ukoliko dobijem odbijenicu? ?Kako se odlučuje tko će dobiti sredstva?
PREPORUKA: Realno postaviti pokazatelje koji se namjeravaju postići te izračunati bodove koji se planiraju ostvariti.
Dodatni izazov za poduzetnika svakako je faza provedbe projekta. Sve projektne aktivnosti podliježu provođenju postupaka nabave za radove, robe ili usluge sukladno Zakonu o javnoj nabavi ili propisima za neobveznike javne nabave (NOJN). Najveći izazovi, a dokazano i najčešće pogreške koje se pojavljuju proizlaze iz faze provedbe projekta.
Najčešća pitanja poduzetnika vezana za provedbu projekta su: ? Kada započinje i završava provedba projekta? ? Koje postupke nabave trebam provoditi? ? Da li izlazi kontrola na teren? ? Koju dokumentaciju trebam dokazati za kupnju stroja/ opreme? ? Da li se može produljiti trajanje projekta? ? Da li su dozvoljene promjene u odnosu na prijavljeni projekt? ? Kako se isplaćuju sredstva?
Proces provedbe projekta u pogledu postupaka nabave, trajanja provedbe projekta kao i postojanju financijskih korekcija definiran je i detaljno prikazan u natječajnoj dokumentaciji. Uz navedeno prilog istoj je i Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava koji definira razdoblje provedbe projekta, eventualne promjene, moguće izmjene ugovora odnosno produljenje provedbe projekta. Ostale informacije vezane uz konkretne slučajeve poduzetnik komunicira sa dodijeljenim voditeljima projekta iz posredničkih tijela razine 1 i 2.
Najčešće pogreške u EU projektima nerijetko podliježu financijskim korekcijama na što poduzetnik sigurno nije računao te će iste utjecati na financiranje projekta. Poduzetnik prilikom prijave projekta mora osigurati dostatna vlastita sredstva bilo iz redovnog poslovanja ili kreditom banke kako bi pokazao da je zatvorena financijska konstrukcija projekta. Ukoliko nastupi financijska korekcija u projektu to svakako znači osiguravanje dodatnih vlastitih sredstava u cilju realizacije svih projektnih aktivnosti. Stoga je vrlo važno voditi računa o poznavanju pravilnika o financijskim korekcijama te poštivanju pravila o provedbi postupaka nabave.
Dosadašnja praksa je pokazala da su najčešće pogreške EU projekata sljedeće:
X Nerealno planiranje projektnih aktivnosti X Neostvarenje zadanih pokazatelja
X Nepoznavanje pravila provedbe projekata X Nedovoljno poznavanje postupaka nabave
X Nepoznavanje pravilnog računovodstvenog evidentiranja i financijskog praćenja provedbe projekata X Nepridržavanje ugovornih odredbi.
PREPORUKA: Za uspješno svladavanje svih izazova EU projekata kao i eliminiranje financijskih korekcija ključan korak je ODABIR KVALITETNOG STRUČNJAKA ZA EU PROJEKTE.
Stoga ne oklijevaj već nas kontaktiraj na info@poduzetnickicentar-kzz.hr ili na broj telefona: 049/354-696 😊