Poticaji za samozapošljavanje u 2021. godini donose do 130.000 kuna koje predstavljaju vjetar u leđa novim poduzetnicima.
Tko ima pravo na poticaje za samozapošljavanje u 2021. godini?
Nezaposlene osobe prijavljene u evidenciju Zavoda. Dovoljno je da ste prijavljeni na burzu minimalno jedan dan kao nezaposlena osoba i već ostvarujete pravo da se prijavite za ove poticaje.
Tko ne može ostvariti pravo na poticaje?
• Osobe koje imaju ovrhu po privatnim računima, a otvaraju obrt, samostalnu djelatnost ili slobodnu profesiju
• Osobe koje su već jednom koristile potporu za samozapošljavanje bez obzira na godinu dodjele potpore
• Osobe koje su bile zaposlene u poslovnom subjektu koji žele preuzeti uz potporu, unatrag 12 mjeseci od podnošenja zahtjeva
• Osobe kojima je prethodni radni odnos završio osobno uvjetovanim otkazom (otkaz koji poslodavac daje zaposleniku zato što zaposlenik iz nekog razloga (koji mora postojati) ne može obavljati svoj posao za koji je zaposlen) u istoj ili sličnoj djelatnosti za koju namjeravaju tražiti potporu osim ako su nezaposlene više od 12 mjeseci
• Osobe koje od člana obitelji namjeravaju preuzeti poslovni subjekt ili postojeće poslovanje kroz novi poslovni subjekt
Što je sve potrebno kako bi se ostvarili poticaji za samozapošljavanje?
U nekoliko koraka predstavljamo sve što je potrebno kako biste ostvarili poticaje za samozapošljavanje za paušalni obrt.
Korak 1 – Prijava na HZZ i radionica
Po prijavi na burzu rada, automatski vam se dodjeljuje djelatnica za zapošljavanje s kojom idete na razgovor. Nakon obavljenog razgovora upućuje Vas se na radionicu za samozapošljavanje gdje ćete dobiti osnovne informacije, uvid u cijelu proceduru, a i prolazit će se kroz stavke poslovnog plana i kako ga ispuniti. Radionice se trenutno održavaju online, s obzirom na korona virus, a sve informacije o tome možete dobiti ovdje.
Prije pisanja poslovnog plana potrebno je provjeriti je li Vaša djelatnost prihvatljiva, a navedeno možete provjeriti u sekciji Neprihvatljive djelatnosti.
Korak 2 – Pisanje poslovnog plana
Poslovni plan se za fizičke osobe piše i predaje online, kao i cijeli zahtjev, putem eMjere aplikacije. Ispunjavanje je vrlo jednostavno te je potrebno navesti svoje prednosti, svoje iskustvo te ideju koja je primjenjiva u praksi i dugoročno održiva.
Za sva pitanja u drugom koraku ili nedoumice prilikom pisanja plana, možete se obratiti timu Poduzetničkog centra Krapinko-zagorske županije d.o.o.
Korak 3 – Predaja zahtjeva
Zahtjev se predaje putem online aplikacije eMjere. Preduvjet za podnošenje zahtjeva je prijava putem NIAS sustava e-građani. Ako niste prijavljeni u taj sustav, ovdje možete vidjeti kako to napraviti.
Korak 4 – Ocjenjivanje zahtjeva
Nakon što ste predali zahtjev, slijedi ocjenjivanje. U nastavku prikazujemo kriterije ocjenjivanja.
• Radno iskustvo u djelatnosti u kojoj se osoba želi samo zaposliti – max 15 bodova
• Obrazovanje ili dodatne edukacije u djelatnosti u kojoj se osoba želi samo zaposliti – max 10 bodova
• Prvo poduzetničko iskustvo – max 5 bodova
• Pripremne radionice/savjetovanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – max 10 bodova
• Indeks razvijenosti jedinice lokalne samouprave u kojoj se poslovni subjekt osniva – max 10 bodova
• Popunjenost poslovnog plana sa priloženim ponudama/predračunima uz troškovnik – max 15 bodova
• Procjena prihoda i troškova- max 15 bodova
• Dodatne prednosti i nedostatci poslovnog plana (održivost i konkurentnost) – max 10 bodova
• Inovativnost projekta – max 5 bodova
• Ulaganje u nedostajuće djelatnosti – max 5 bodova
Korak 5 – Zahtjev odobren, koje su mi obaveze?
Potrebno je 24 mjeseca održati poslovanje i zaposlenost u poslovnom subjektu kojem je dodijeljena potpora te namjenski utrošiti varijabilni iznos potpore tijekom prvog 12-mjesečnog ugovornog razdoblja sukladno odobrenom troškovniku dostavljenom uz poslovni plan.
Potrebno je ostvariti ukupni promet od obavljanja djelatnosti u razdoblju od 24 mjeseca od prijave u HZMO u iznosu od najmanje 50% dodijeljenog iznosa potpore.
Ostale obveze možete vidjeti ovdje pod sekcijom Obveze korisnika.
Novac ćete dobiti jednokratno, u roku 30 dana od dana potpisa ugovora, a po dostavi instrumenata osiguranja naplate (bjanko zadužnica) od strane podnositelja zahtjeva.
Korak 6 – Otvaranje paušalnog obrta
Obrt je moguće otvoriti online putem aplikacije eObrt što se svakako preporuča zbog jednostavnosti korištenja aplikacije. Također je moguće otvoriti i fizički putem institucija.
Želimo Vam puno sreće u pokretanju vlastitog poslovanja!